Poradnik o tym gdzie kupić Zapraszam.

Wikipedia: gzymsy

sztukateria sklep
Gzyms ? element architektoniczny w postaci poziomej listwy wystającej przed lico muru, która chroni elewację budynku przed ściekającą wodą deszczową.
Nierzadko pełni...też funkcję ozdobną. W tym ostatnim przypadku gzyms tworzyć może kilka profilowanych listew z dodatkowymi ozdobami umieszczonymi nad lub pod listwami. Gzyms (geison) w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu był jednym z elementów belkowania. Chronił fryzy i koronował całe belkowanie. Dziś wykonuje się w budownictwie gzymsy o formach zupełnie prostych i ściśle funkcjonalnych. Podział gzymsów: 1.

Zewnętrzne, wśród których wyróżnia się: - główne (koronujące, wieńczące) ? wieńczą ścianę budowli, - cokołowe ? oddzielają cokół od lica muru, - działowe (międzypiętrowe) ? dzielą płaszczyznę ściany podkreślając poziomy poszczególnych kondygnacji, - nadokienne ? gzymsy przerywane, znajdujące się nad otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość, - podokienne ? gzymsy ciągłe, przebiegające pod wszystkimi oknami danej kondygnacji, - parapetowe ? gzymsy przerywane, znajdujące się pod otworami okiennymi, zazwyczaj powielające ich szerokość, - naddrzwiowe (nadportalowe) ? znajdujące się nad otworami drzwiowymi, oraz 2.

Wewnętrzne, które zdobią ściany, kominki, piece i sprzęty.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gzyms

O elewacji - czym ją wykończyć?

Sztukaterie zewnętrzne są naprawdę ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wyremontować stary dom i nadać mu odpowiedniego charakteru.
Listwy wokół okien sprawdzą się zarówno na fasadach kamienic, jak i na starych wolnostojących domach, ciekawie będą się prezentowały również gzymsy.

Takie elementy wbrew pozorom wcale nie są jakoś bardzo drogie, a efekt potrafi być ciekawy.

Jak nie zniszczyć architektury termodernizacją

sztukateria sklep Styl secesyjny - takie kamienice naprawdę robią wrażenie.

W polskich miastach jest ich sporo i stanowią często atrakcję turystyczną.

Jednak wiele z takich kamienic wymaga remontu.

Tutaj trzeba pamiętać o tym, że wewnątrz mieszkają ludzie i konieczne jest doprowadzenie tego typu nieruchomości do współczesnych standardów.

Jednym z problemów jest tutaj termodernizacja.

Niestety - parę budynków padło już ofiarą styropianu.

A naprawdę można zachować fasadę, lub odtworzyć ją za pomocą sztukaterii zewnętrznych.

Takie budynki mają swój charakterystyczny styl, który stanowi o ich uroku i wartości zabytkowej, naprawdę zbrodnią jest niszczenie tej unikalności. Warto również zrozumieć potrzeby mieszkańców - chcą przecież żyć w ciepłych mieszkaniach i nie mają zamiaru płacić wysokich rachunków za ogrzewanie.
Naprawdę warto przeprowadzić renowację z głową i zamiast pozbywać się pięknych fasad, wyremontować je.

O stylu słów kilka

Sztukaterie można również stosować na zewnątrz budynku.
Jednak, jeśli chcemy żeby to wyglądało naprawdę dobrze, to budynek musi być stylowy - wszystkie elementy muszą do siebie pasować.
Całość musi być harmonijna, z tego powodu naprawdę nie każdy dom powinien posiadać takie elementy dekoracyjne.
Niestety coraz częściej widuje się bonie czy też gzymsy w nowych domach, które sprawiają że całość wygląda w najlepszym razie kiczowato, w najgorszym - jak gargamel z kilku epok.

Mniej znaczy więcej, zwłaszcza w architekturze.

Nie mam tu na myśli stylowych kamienic, czy tez budynków renesansowych, bądź barokowych - tutaj przy ich odnawianiu zastosowanie sztukaterii zewnętrznej jest wręcz niezbędne.

.

Widok do druku:

sztukateria sklep